O autorze
Jerzy Borowczak - Polski polityk i działacz związkowy, poseł na Sejm III, VI i VII kadencji. Były opozycjonista w PRL W 1980 razem z Bogdanem Borusewiczem, Bogdanem Felskim i Ludwikiem Prądzyńskim zainicjował strajk w Stoczni Gdańskiej. Od tego czasu należy do bliskich współpracowników Lecha Wałęsy. Po powołaniu NSZZ "Solidarność" został wiceprzewodniczącym komisji zakładowej związku z SG. Po wprowadzeniu stanu wojennego dyscyplinarnie zwolniony, pracował w gdańskiej Spółdzielni Pracy Usług Wysokościowych.

MONOPOL TO ZAWSZE WYŻSZE CENY DLA KONSUMENTA

PiS ma zapisane genetycznie ogarnianie wpływem swojej władzy wszystkiego co mogło by być niezależne i tworzyło konkurencję w interesie obywateli. Takim klasycznym przykładem obecnie jest decyzja rządu PiS o połączeniu dwóch gigantycznych spółek paliwowych, „PKN Orlen” i „Lotos”, które skutecznie konkurowały w przetwarzaniu ropy i dystrybucji paliw dla klientów, co miało również znaczący wpływ nie niskie ceny paliw na stacjach benzynowych.

Nie ma uzasadnienia ekonomicznego, ani żadnego innego, poza obsesją rządzącego PiS-u, aby tworzyć korporację giganta, która w sposób niekontrolowany, bo będzie miał taki kolos zdecydowaną przewagę na rynku, będzie dyktował ceny paliw.

Inwestorzy giełdowi przyjęli oczywiście z zadowoleniem zapowiedź łączenia „PKN Orlen” i „Lotos” i to jest zrozumiałe, gdyż w wyniku wyższych cen paliw dla konsumentów, zwiększą się zyski takiego kolosa i tym samym zwiększą się dochody inwestorów.

Ja jestem posłem na Sejm i muszę zważyć rację stron, biznesu i nade wszystko interesu obywateli. Gdyby pozostawanie w odrębnej strukturze „PKN Orlen” i „Lotos” miało przynieść szkody dla tych spółek nie miałbym nic przeciw ich łączeniu. Tymczasem nie ma takiego zagrożenia. Jest tylko zagrożenie dla obywateli, gdyż zdecydowana większość stacji benzynowych w Polsce należy do „PKN Orlen” i „Lotos” i to ta spółka-gigant, będzie tworzyła monopol dyktujący dla pozostałej, nieliczącej się na rynku konkurencji, ceny.

Tylko okazany aktywny sprzeciw obywateli wobec tych zamiarów może wstrzymać tą szkodliwą fuzję, która dotknie wszystkich obywateli, bez względu na sympatie partyjne.

Rada Miasta Gdańska sprzeciwiła się w Uchwale fuzji „PKN Orlen” i „Lotos” na której straci Gdańsk, straci województwo i stracą nade wszystko obywatele. (poniżej link).

https://m.radiogdansk.pl/wiadomosci/item/73260-rada-miasta-gdanska-przyjela-apel-do-rzadu-o-wycofanie-sie-z-fuzji-lotosu-z-orlenem
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...